martie1_isj_2012.jpg
Meniu Principal
Acasa
Noutati
Reteaua Scolara
Pagina inspectorului
Legislatie
Link-uri utile
Inv. particular
Forum
Proiecte ISJ
Compartimente
Login Form





Parola uitata?
Informatii utilizatori
1363 membri
0 azi
0 in aceasta saptamana
0 in aceasta luna
ultimul: ioanamilev
Acasa arrow Pagina inspectorului arrow Curs de formare- Administratori de retea
A+ | A- | Reset
Prezentare pe scurt a ultimelor actualizari ale site-ului

prof. Adrian Poplacean

Inspector la disciplinele tehnice

  1.  Inscrierea in inv profesional 2015-2016
  2. Ordin nr. 5005/2.12.2014 privind aprobarea Metodologiei de organizare și desfășurare a examenului de certificare a calificării profesionale a absolvenților învățământului postliceal 
  3. Metodologie de organizare și desfășurare a examenului de certificare a calificării profesionale a absolvenților învățământului postliceal - anexa OMEN nr. 5005/2.12.2014
  4. Incheierea mediilor la module pe semestrul I
  5. Precizari plan scolarizare inv profesional 2015-2016
  6. Precizari MEN cu privire la constinuarea studiilor in anul scolar 2014-2015
  7. Ordin nr. 4421/27.08.2014 pentru modificarea Metodologiei de organizare şi desfăşurare a examenului de certificare a calificării profesionale a absolvenților ciclului inferior al liceului care au urmat stagiile de pregătire practică, aprobată prin Ordinul ministrului educaţiei, cercetării, tineretului și sportului nr. 5222/2011
  8. Ordin nr. 4420/27.08.2014 pentru modificarea art. 38 alin. (1) din Metodologia de organizare şi desfăşurare a examenului de certificare a calificării profesionale pentru absolvenţii învăţământului profesional cu durata de 2 ani, aprobată prin Ordinul ministrului educaţiei naționale nr. 4888/2013
  9. Ordin nr. 4434/29.08.2014 privind aprobarea Metodologiei de organizare și desfășurare a examenului de certificare a calificării absolvenților învăţământului liceal, filiera tehnologică
  10. Ordin nr 3973 echivalare niveluri calificare
  11. Precizari referitoare la aplicarea nomenclatoarelor calificarilor profesionale pentru care se asigura pregatirea prin invatamantul preuniversitar si ordinele de ministru in vigoare privind planurile de invatamant si programele scolare pentru anul scolar 2014-2015
  12. Precizari privind incadrarea personalului didactic care preda curriculum de specialitate din cadrul ariei curriculare "Tehnologii"
  13. Nota VET - Activitati specifice modernizarii invatamantului profesional si tehnic (IPT) in anul scoalr 2014-2015
  14. Ordin planuri invatamant cl.a IX-a invatamantul profesional de 3 ani
  15. Ordin 4888 din 26 august 2013 prvind aprobarea metodologiei de organizare si desfasurare a examenului de certificare a calificarii profesionale pentru absolventii invatamntului profesional cu durata de 2 ani
  16. Ordin nr. 3136/20.02.2014 privind organizarea, funcţionarea, admiterea şi calendarul admiterii în învăţământul profesional de stat cu durata de 3 ani
  17. Nota cu privire la organizarea olimpiadelor la disciplinele din aria curriculara "Tehnologii", faza judeteana, anul scolar 2013-2014
  18. Precizari legate de examenele de certificare
  19. PLAI 2013-2020
  20. Precizarile MEN nr. 63249 din 16 10.2013 privind încadrarea personalului didactic care predă curriculumul de specialitate din cadrul ariei curriculare „Tehnologii”
  21. Nota CNDIPT an scolar 2013-2014
  22. Precizari aplicare nomenclatoare si ordine curriculum an scolar 2013-2014
  23. Legislaltie conducere auto
  24. Institutii de invatamant superior care organizeaza programe de conversie profesionala
  25. Nota MECTS 67149/07.11.2012 privind incadrareaa si salarizarea profesorilor de instruire practica si a maistrilor instructori
  26. Precizari referitoare la organizara si desfasurarea examenelor de certificare/atestare a competentelor profesionale ale absolventilor din invatamantul preuniversitar in anul scolar 2012-2013
  27. OMECTS nr.6327/27.11.2012, privind graficul de desfasurare a examenelor de certificare a invatamantului profesional si tehnic preunivarsitar in anul scolar 2012/2013 din anexa
  28. Programele Olimpiadelor de Tehnologie aprobate de M.E.C.T.S prin nota nr.101290/03.12.2012 pentru anul scolar 2012-2013
  29. Precizările nr. 57189/11.09.2012 privind încadrarea personalului didactic care predă curriculumul de specialitate din cadrul ariei curriculare „Tehnologii”
  30. Precizările nr. 61722/08.10.2012 referitoare la aplicarea nomenclatoarelor calificărilor profesionale pentru care se asigură pregătirea prin învăţământul preuniversitar şi la ordinele de ministru în vigoare privind planurile de învăţământ şi programele şcolare pentru anul şcolar 2012- 2013
  31. Nota MECTS privind aplicarea curriculumului pentru invatamantul profesional de 2 ani -click
  32. Situaţia statistică privind învăţământul profesional şi tehnic particular, din judeţul Sibiu
  33. Notă MECTS nr 29097 din 10.02.2012 privind aprobarea Programelor Olimpiadelor la disciplinele din aria curriculară „Tehnologii” si programa modificata pentru domeniul agricultura
  34. In atentia unitatilor de invatamant liceal din judetul Sibiu va informam ca in Monitorul oficial numarul 96 din 7.02.2012 si pe site http://alegetidrumul.ro/ a aparut Ordinul MECTS nr 3168 din 3 februarie 2012 si Metodologia de organizaresi functionare a invatamantului profesional de 2 ani.
  35. ORDIN nr. 5222/29.08.2011 privind aprobarea metodologiei de organizare și desfășurare a examenului de certificare a calificării profesionale a absolvenților ciclului inferior al liceului care au urmat stagiile de pregătire practica

prof. Mircea Galata

Inspector la disciplina educatie fizica si sport





  1.  In data de 08.04.2015 incepand cu ora 9:30 va avea loc la stadionul Municipal Sibiu faza judeteana la tetratlon si la pentatlon
  2. Miercuri 1.04.2015 se va desfasura faza judeteana la disciplina handbal fete gimnaziu la Scoala Gimnaziala Nr 18 Sibiu, incepand cu ora 10
  3. In atentia profesorilor de eductie fizica si sport care isi depun dosare in vedere obtinerii gradatiei de merit nu mai exista limita de 100 de pagini
  4. In datele de 28-29.03.2015, incepand cu orele 9 in sala de sport a Colegiului "Samuel von Brukenthal" Sibiu se va desfasura etapa judeteana a Cupei Coca-Cola ciclu liceal. Relatii suplimentare profesor Gabriel Marginean
  5. În data de 02.04 2015 începând cu ora 10.30 va avea loc faza judeţeană a crosului şcolar gimnaziu băieţ,i fete şi licee băieţi fete.Competiţia se va desfăşura pe stadionul municipal începând cu ora 10.30.Relaţii suplimentare prof. Rusu Mariana.
  6. În data de 31.03.2015 va avea loc faza pe judeţ la badminton ciclul gimnazial fete ,băieţi în localitatea Copşa Mică la sala de sport din oraş în apropierea gării.Competiţia începe la ora 9.00
  7. In datele de 22.03.2015 si 29.03.2015 se va desfasura  cursul de formare pentru sah la Casa Corpului Didactic incepând cu ora 9.30.
    Cursul va fi predat de domnul profesor Rasinaru Gheorghe
  8. Protocol Olimpiada gimnaziilor
  9. In data de 19.03.2015 incepand cu orele 10 va avea loc etapa jueteana handbal baieti liceu la Liceul de Arta Sibiu. Relatii suplimentareprof. Stefan Niculae
  10. Actele necesare pentru inscriere la cursul "Educatie prin sah in invatamantul preuniversitar"
  11. PROGRAM ONSS BASCHET BAIETI LICEE
  12. Zone OLIMPIADA NATIONLA A SPORTULUI SCOLAR
  13. Educatie prin sah in invatamantul preuniversitar
  14. Cupa Dascalului la Tenis de masa - editia a VI-a
  15. Protocol SAH
  16. Protocol SPORT JUNIOR
  17. Protocol BADMINTON
  18. Protocol COCA_COLA
  19. ORDIN privind recrutarea şi selecţia cadrelor didactice pentru predarea disciplinei opţionale „Educaţie prin şah” în învăţământul preuniversitar
  20. Informaţii despre selecţia metodiştilor ISJ Sibiu, pentru anul şcolar 2014-2015
  21. Subiecte si bareme titularizare 2014, disciplina educatie fizica si sport (profesori si antrenori, kinetoterapie)
  22. Invitatie Concursul national Scolar de Sah "Elisabeta Prolihroniade" - echipe mixte, editia 2013-2014
  23. Protocol de colaborare pentru organizarea Campionatului National de Sahpentru elevii si elevele din invatamantul gimnazial si liceal - echipe mixte, editia 2013 - 2014
  24. Protocol de colaborare privind derularea proiectului "ABRORDARI METODOLOGICE MODERNE IN EFICIENTIZAREA LECTIEIE DE EDUCATIE FIZICA"
  25. CAMPANIA SPORTUL CONTRA DROGURI - 2014
  26. Programul Biomotric 2013-2014
  27. OLIMPIADA  NAŢIONALĂ A SPORTULUI  ŞCOLAR - CALENDAR COMPETIŢIONAL NAŢIONAL, ANUL ŞCOLAR 2013 – 2014
  28. Protocol de colaborare program national de selectie relansarea gimnasticii romanesti
  29. Protocolul cu Coca-Cola si GSP
  30. Protocol Sah
  31. Ordin privind aprobarea Metodologiei organizarii si desfasurarii activitatilor de educatie fizica si sport in invatamantul preuniversitar
  32. PREVEDERI METODOLOGICE LA DISCIPLINELE SPORTIVE NOMINALIZATE ÎN CALENDARUL COMPETIŢIONAL NAŢIONAL AL O.N.S.Ș. PENTRU ANUL ŞCOLAR 2012-2013 
  33. Ordin pentru modificarea si completarea anexei nr 1 la Metodologia privind examinarea starii de sanatate a prescolarilor si elevilor din unitatile de invatamant de stat  si particulare autorizate/acreditate, privind acordarea asistentei medicale gratuite si pentru promovarea unui stil de viata sanatos, aprobata prin Ordinul ministrului educatiei, cercetarii, tineretului si sportului si ala ministrului sanatatii nr 5298/1668/2011  
  34. In atentia unitatilor scolare si a profesorilor de educatie fizica si sport din judet: va rog sa studiati cu atentie OMECTS / 3462/2012 atasat aici
  35. PROGRAME SCOLARE 2009
  36. ORDIN nr 4700/07.07.2008 privind aprobarea programelor revizuite la educatie fizica si sport
  37. Ordin MECT ONSS 2007 - Regulamentul de organizarea a competitiilor sportive
  38. Anexa A la Ordinul MECT nr 2880

 

prof. Bianca Florea

Inspector la disciplina arte(Educatie plastica/vizuala,Educatie muzicala,Teatru)
 

    prof Daniela Muntean


        

 

 1. ANUNTURI:

  1.    Inscrierea echipajelor pentru faza judeteana a concursurilor: Cu viata mea apar viata, Prietenii pompierilor,  Educatie rutiera si Cupa DHS se face pe adresa educativsb@gmail.com, termen 30 aprilie. Inscrierea se va face precizand la subject: denumirea concursului si in atasament un document care va contine un tabel cu urmatorul format (4 coloane si randuri care corespund nr de elevi): Unitatea scolara/ Nume si prenume elevi/Clasa/Profesor coordonator. 
  2.    informatii calendar si regulament concurs cupa DHS. 
  3.   Pentru concursul national ”Proiecte de mediu” termenul de depunere a proiectelor la ISJ este 18 mai.
  4. Champions United 2015. Mai multe informatii referioare la eveniment și sesiunea de aplicatii pentru liceeni se afla la adresa: http://www.creatorideviitor.ro
 2. PROGRAMUL SCOALA ALTFEL 2015
  1. Competitia Scoala Altfel
  2. Macheta exemple de buna practicahttps://docs.google.com/spreadsheet/viewform?hl=en_US&formkey=dFhQM01GTXBhWjFWMTlnOFhOaDVwbUE6MQ#gid=0
  3. Programe unitati de invatamant
  4. Ora de creativitate - platforma de resurse educationale pentru cadrele didactice.  http://oradecreativitate.ro
  5. Precizari privind programul Scoala AltfelAnexe_programul Scoala altfel
  
 3. PROIECTE, CONCURSURI:
  1.   Concurs national Europa in scoala - faza judeteana 8 mai. Regulament.
  2.   Concurs national Europa de maine - faza judeteana 15 mai. Regulament.
  3.   Concurs national Creeaza-ti mediul - faza judeteana 15 mai. Regulament.
  4.   Regulamente concursuri judetene organizate de Clubul Copiilor Avrig: "Eu si universul meu", "Mostenire din batrani", "Avrigul de ieri si azi", "Tanarul sahist" .
  5.   Calendarele activitatii educative aprobate de MECS: CAEN 2015 si CAER 2015
  6. Invitatie festival de folclor ”Mandre plaiuri boicene” -cuprins in CAERI 2015
  7. Adresa concurs de proiecte antidrog ”Impreuna” 
  8. Concursul national ”Mesajul meu antidrog”. AdresaRegulamentFisa de inscriere.
  9. Calendarul judetean al activitatii educative: anexa A- fazele judetene ale concursurilor educative nationale, anexa B- concursuri educative organizate de Palate și Cluburi ale Copiilor, anexa C- concursuri educative organizate de unitati de invatamant. 
  10. Regulamentele concursurilor din anexa A.  
  11. CAEJ- Proiecte unitati scolare  si proiecte propuse pentru CAERI 2015
  12. Concursul national de poezie si fotografie pentru liceeni LicArt.  Adresa directori.  Regulament concurs.
  13.  Fisa de aplicatie pentru CAEN 2015.  Fisa de evaluare pentru CAEN 2015 . Adresa ISJ.
  14. Proiect POSDRU "EDSANO" - prezentare.  Programa de educatie pentru sanatate.  Modele lectii.

  4. REGULAMENTE, ORDINE, PROCEDURI: 

  1. Materiale lectii dirigentie si optionale. Consfaturi 2014.
  2. Metodologie alegeri Consiliul Elevilor
  3. Plan de masuri privind prevenirea abandonului si absenteismului
  4. Documente pentru situatii de urgenta necesare unitatilor de invatamant
  5. Materiale pentru pregatirea in domeniul situatiilor de urgenta: protocol MAI_MEN,  lectii, regulamente concursuri.
  6.  Materiale utile pentru orele de educatie rutiera
  7. ORDIN nr. 3035/10.01.2012 privind aprobarea Metodologiei – cadru de organizare si desfăsurare a competitiilor scolare si a Regulamentului de organizare a activitătilor cuprinse în calendarul activitătilor educative, scolare si extrascolare
  8. ORDIN nr. 5567/2011 pentru abrobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a unităţilor care oferă activitate extraşcolară
  9. Ordinul nr 4247 din 21.06.2010 privind aprobarea regulamentului Consiliului National al Elevilor
  10. ORDIN nr.5132/10/09/2009 privind activităţile specifice funcţiei de diriginte
  11. Taberele, excursiile, expeditiile sau orice activitati de timp liber cu elevii şi preşcolarii se organizează conform ordinului MEN 3060/3.02.2014.   

 

 5. PREVENIREA VIOLENTEI SI ASIGURAREA SECURITATII

  1. Macheta de raportare situatii de violenta: https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?usp=drive_web&formkey=dElKTzdHN2l5WERwTHI3eTB1VS1lVHc6MQ#gid=1
  2. Nomenclatorul actelor de violenta
  3. Procedura de interventie in caz de violenta
  4. Plan teritorial comun de actiune la nivelul judetului Sibiu pentru cresterea gradului de siguranta al elevilor si personalului didactic si prevenirea delicventei juvenile in incinta si zonele adiacente unitatilor de invatamant
  5. Plan local comun de actiune la nivelul municipiului Sibiu pentru cresterea gradului de siguranta al elevilor si personalului didactic si prevenirea delicventei juvenile in incinta si zonele adiacente unitatilor de invatamant
  6. Masuri privind prevenirea fenomenului infractional - nota ISJ Sibiu 6546/3.12.2013 
  7. Nota ISJ Sibiu 5388/11.10.2013 privind asigurarea securitatii si sigurantei in scoli 
  8. Nota nr 67843 din 09.11.2012 privind asigurarea securitatii si sigurantei elevilor in perimetrul unitatilor scolare[detalii aici]
  9. Materiale utile pentru comisia de prevenire a violentei din scoala [detalii aici]
  10. Nota referitoare la respectarea drepturilor copilului in Romania[detalii aici]

6. CONSILIUL ELEVILOR

prof. Teodora Helju

Inspector la disciplina Istorie
Inspector la disciplinele socio-umane


  1.  Sesiunea de referate si comunicarti stiintifice la istorie, faza judeteana, va avea loc in 13 mai 2015, ora 11,00, la Colegiul Tehnic Mediensis din Medias. Inscrierile se vor face pana la 30 aprilie 2015 la adresa de email vasmarculet@yahoo.com.Tematica de anul acesta este centrata pe Primul Razboi Mondial, respectiv anul 1915.
  2.  Concurs de eseuri si grafica "Fara confirmare de primire"
  3. Invitatie Astra
  4. Cerc metodic al profesorilor de istorie Va avea loc vineri, 27 februarie 2015, orele 13.00, la Colegiul Tehnic Energetic Sibiu. Invitat d/l Alexandru Florian, directorul Institutului Elie Wiesel.
  5. Faza judeteana a Olimpiadei de stiinte sociale va avea loc sambata, 28 februarie 2015 la Colegiul National Octavian Goga, ora 9 a.m. Inscrierile pe adresa de e-mail dorahelju@yahoo.com.
  6. Faza judeteana a Olimpiadei de istorie va avea loc sambata, 7 martie 2015 la Colegiul National Gheorghe Lazar, ora 9 a.m. Inscrierile pe adresa de e-mail dorahelju@yahoo.com.
  7. Faza judeteana a Concursului  National Istorie si societate in dimensiune virtuala va avea loc voneri, 27 februarie 2015 la Colegiul Energetic , ora 12 a.m. Inscrierile pe adresa de e-mail dorahelju@yahoo.com.
  8. Liceul Tehologic Mârșa și I.S.J. vă invită la sesiunea de comunicari si reefate dedicata comemorarii a 230 de ani de la martiriul lui Horea si Closca(detalii aici)
  9. 24 ianuarie 1859 Ziua Unirii Principatelor Romane - Simpozionul se va desfasura in data de joi 22 ianuarie 2015,orele 13 la Scoala Gimnaziala "Radu Selejan" Sibiu
  10. Rezultate olimpiada de istorie faza judeteana 2014
  11. Rezultate olimpiada de socio umane faza judeteana 2014
  12. Simulare Bac 2014 istorie, stiinte sociale
  13. Protocol "Cultul eroilor" valabil pentru scolile din judet
  14. Protocol "Cultul eroilor" valabil daor pentru scolile din Municipiul Sibiu
  15. Regulamentul de organizare și desfășurare a olimpiadei de științe socio-umane
  16. Regulamentul de organizare și desfășurare a concursului național "Democrație și toleranță"

FONDUL SOCIAL EUROPEAN

Investește în oameni!

Proiect cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea    Resurselor Umane 2007 – 2013
Axa prioritară 1 : "Educaţia şi formarea profesională în sprijinul creşterii  economice şi dezvoltării societăţii bazate pe cunoaştere"   
Domeniul major de intervenţie: 1.1. "Accesul la educaţie şi formare profesională iniţială de calitate"
Titlul proiectului: Sprijinirea școlilor pentru creșterea calității serviciilor educaționale
               Cod contract: POSDRU/153/1.1/S/138879 

 FONDUL SOCIAL EUROPEAN

Investește în oameni!

Proiect cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea    Resurselor Umane 2007 – 2013
Axa prioritară 1 : "Educaţia şi formarea profesională în sprijinul creşterii  economice şi dezvoltării societăţii bazate pe cunoaştere"  
Domeniul major de intervenţie: 1.1. "Accesul la educaţie şi formare profesională iniţială de calitate"
Titlul proiectului: Educație de calitate în școlile din mediul rural
               Cod contract: POSDRU/153/1.1/S/133316

prof. Mariuca Neagu

Inspector la disciplina Religie

 


 

 
  1.  Olimpiada de Religie, etapa judeteana, 2015: rezultate, subiecte
  2.  Regulamentul concursului naţional ,,BISERICA, LOCAŞ DE ÎNCHINARE’’ Ediţia a
  3.  REZULTATE CONCURSUL INTERDISCIPLINAR ”CULTURĂ ŞI SPIRITUALITATE ROMÂNEASCĂ
  4.  Din activitatea Orei de Religie: rugaciuni, poezii, ganduri pentru mama
  5. In atentia profesorilor de limba şi literatura română şi religie ANUNT - CONCURSUL INTERDISCIPLINAR ”CULTURĂ ŞI SPIRITUALITATE ROMÂNEASCĂ (LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ ŞI RELIGIE - CLASELE V-VIII)” 2015
  6. ÎNSCRIERE - CONCURSUL INTERDISCIPLINAR ”CULTURĂ ŞI SPIRITUALITATE ROMÂNEASCĂ (LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ ŞI RELIGIE - CLASELE V-VIII)” 2015
  7.  Din activitatea Orei de Religie: revista galerie
  8.  Precizari olimpiada religie judeteana 2015
  9.  Cerere pentru participarea la ora de religie
  10.  Tematica olimpiada de religie (cultul ortodox) - 2015
  11.  Concursul Naţional de Materiale Didactice, cu tema Educatia Religioasa - Traditie si Actualitate
  12.  REGULAMENT SPECIFIC Privind organizarea și desfășurarea Olimpiadei naționale de religie
  13.  În atenţia profesorilor de religie - Cerc pedagogic al profesorilor de religie (gimnaziu, liceu, zona Sibiu şi Mediaş) joi, 12 februarie 2015, ora 17.00
  14.  Calendarul olimpiadele nationale scolare 2014-2015
  15. Calendarul concursurilor nationale scolare finantate de catre MECS 2014-2015
  16. Din CALENDARUL CONCURSURILOR NAŢIONALE ŞCOLARE FINANȚATE DE CĂTRE M.E.C.S. ÎN ANUL ŞCOLAR 2014-2015
  17. PRECIZĂRI REFERITOARE LA CONCURSUL INTERDISCIPLINAR ”CULTURĂ ŞI SPIRITUALITATE ROMÂNEASCĂ (LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ ŞI RELIGIE - CLASELE V-VIII)” 2015
  18. Comunicat privind statutul orei de religie
  19. In atentia doamnelor si domnilor directori, invitatie "Colindul scolilor sibiene"
  20. URGENT !!! Modificare data –colindul scolilor sibiene de la Catedrala Mitropolitană Sibiu : joi, 11 decembrie 2014, începând cu ora 18, şcolile/liceele sibiene vor colinda la Catedrala Mitropolitană Sibiu
  21. Joi, 11 decembrie 2014 - activitate cerc pedagogic pentru profesorii de religie care predau la/şi la liceu[detalii aici]
  22. Joi, 4 decembrie 2014 - activitate cerc pedagogic pentru profesorii de religie care predau la/şi la gimnaziu[detalii aici]
  23.  În atenţia tuturor profesorilor de religie. ,, Tematica cerc pedagogic”
  24. Concursul naţional “Cultură şi spiritualitate românescă”, concurs naţional interdisciplinar
  25. Religia la clasa pregătitoare şi la clasa I (Ghid pentru profesori, Fişe de lucru)
  26. Fisa de avizare optional
  27. Precizări privind inspecţia de specialitate
  28. Joi, 09.10.2014, ora 14,  in sala festiva a Protopopiatului Ortodox Medias,  vor avea loc consfatuirile anuale ale profesorilor de religie din Medias si zona
  29. Proiectul POSDRU – ID 134267 – Perfecţionarea cadrelor didactice din învăţământul preuniversitar care predau disciplina Religie  Detalii mai multe aici[click aici]
  30. Consfătuirile profesorilor de religie
  31. PROGRAME ŞCOLARE RELIGIE ORTODOXĂ - an şcolar 2014/2015
An scolar 2014-2015
  1. INVITAŢIE Seminar, 10 iunie 2014: ,,Formare în psihologia dezvoltării. Dezvoltarea religioasă a copilului şi a adultului"
  2. A P E L PENTRU SELECTIA CADRELOR DIDACTICE, in vederea evaluarii proiectelor de manuale scolare pentru clasele I si a II-a pentru anul scolar 2014-2015 http://www.rocnee.eu/index18.htm
  3. Seminar International de Pedagogie clinica: Sibiu 12-14 mai 2014 Mai mullte detalii gasiti pe site CCD Sibiu sau pe e-mail trimis de coordonatorii de cerc in legatura cu seminarul mentionat.Pentru inscriere va rog sa folositi fisa de inscriere de pe CCD. Va anexez  fisa de inscriere, in cazul in care nu o puteti descarca.
  4. Rezultate Olimpiada de Religie, etapa judeteana 2014 
  5. Subiecte Olimpiada de Religie, etapa judeteana 2014
  6. Precizări Olimpiada de religie, etapa judeţeană 2014
  7. Olimpiada de Religie 2014_ etapa judeteana_ participare_ inscriere_ tematica
  8. Rezultatele etapei judetene si subiectele pe clase
  9. Tematica olimpiada gimnaziu 2013 
  10. Tematica olimpiada liceu 2013
  11. ORDIN nr. 3641/03.02.2011 cu privire la aprobarea planurilor cadru de învățământ penrtu clasele a IX-a - a XII-a, filiera vocațională, profilul teologic, cultul ortodox, specializarea ghid turistic religios
  12. ORDIN nr.5229/01.09.2008 privind aprobarea Programelor şcolare revizuite pentru dicipline de studiu din aria curriculară Om şi Societate: RELIGIE clasele I-IV
  13. ORDIN nr. 5230/01.09.2008 privind aprobarea Programelor şcolare revizuite pentru discipline de studiu din aria curriculară Om şi Societate: RELIGIE clasele IX - XII

prof. Ioana Dăneţiu

Inspector la disciplina
Limba si literatura romana

prof. Mariana Ciovica

Inspector la disciplina Limba engleza
Inspector la disciplina Limba franceza 


  1. ORDIN nr.5237/01.09.2008 privind modificarea Ordinul MECT nr.4877/22.07.2008 privind aprobarea programelor şcolare pentru disciplinele de studiu din aria curriculară "Limbă şi comunicare" - Limbi moderne
  2. Programa şcolară pentru disciplina Limba engleză - Limba modernă 1 din aria curriculară "Limbă şi comunicare" pentru clasele a V - a - a VIII - a
  3. ORDIN nr. 4877/22.07.2008 privind aprobarea programelor şcolare pentru discipline de studiu din Aria curriculară "Limbă şi comunicare"-limbi moderne

prof. Delia Stoicescu

Inspector la invatamantul prescolar
Inspector pentru invatamantul special 


Fisa de evaluare pentru acordarea gradatiei de merit 2015 - directori cluburi sportive
Fisa de evaluare pentru acordarea gradatiei de merit 2015 - directori palate, cluburi copii
Fisa de evaluare pentru acordarea gradatiei de merit 2015 - directori, directori adjuncti
Fisa de evaluare pentru acordarea gradatiei de merit 2015 - educatoare
Fisa de evaluare pentru acordarea gradatiei de merit 2015 - invatatori
Fisa de evaluare pentru acordarea gradatiei de merit 2015 - profesori
Fisa de evaluare pentru acordarea gradatiei de merit 2015 - cadre didactice palate si cluburi ale copiilor
Fisa de evaluare pentru acordarea gradatiei de merit 2015 - profesori si antrenori din  Cluburi Sportive Scolare
Fisa de evaluare pentru acordarea gradatiei de merit 2015 - invatamant special
Fisa de evaluare pentru acordarea gradatiei de merit 2015 - logopezi
Fisa de evaluare pentru acordarea gradatiei de merit 2015 - psihologi
Fisa de evaluare pentru acordarea gradatiei de merit 2015 - profesori invatamant vocational
Fisa de evaluare pentru acordarea gradatiei de merit 2015 - maistri instructori
Fisa de evaluare pentru acordarea gradatiei de merit 2015 - laborant
Fisa de evaluare pentru acordarea gradatiei de merit 2015 - bibliotecar
Fisa de evaluare pentru acordarea gradatiei de merit 2015 - secretare  
Fisa de evaluare pentru acordarea gradatiei de merit 2015 - administrator financiar
Fisa de evaluare pentru acordarea gradatiei de merit 2015 - pedagog scolar
Fisa de evaluare pentru acordarea gradatiei de merit 2015 - informatician
Fisa de evaluare pentru acordarea gradatiei de merit 2015 - administrator de patrimoniu

prof. Livia Cretulescu

Inspector scolar management si evaluare institutionala

   


prof. Ioan Cartau

Inspector la invatamantul primar
Inspector responsabil perfectionarea cadrelor

 

prof. Monika Hay

Inspector invatamant minoritati limba germana
Inspector la disciplina limba germana

  


  1. Seminar de formare - "Conflictele - ce sunt ele si cum le rezolvam"
  2. Informatii privind olimpiadele de limba germana materna{click} si moderna{click}
  3. Cursuri de limba germană pentru adulţi şi copii / Examene Goethe-Institut
  4. In atentia profesorilor de limba germana: Atelier de creatie literara pentru elevii de liceu
  5. In atentia profesorilor de limba germana moderna - curs gratuit de limba germana pentru elevii de clasa a X-a si a XI-a
  6. Programe scolare in vigoare: http://www.ise.ro/Departamente/Curriculum/Programescolare.aspx
  7. Metodologia de desfasurarre a probelor pentru verificarea cunostintelor de limba materna pentru admiterea in clasa a IX-a
  8. Ordin nr. 4853/31.08.2009 privind aprobarea metodologiei de organizare şi desfăşurare a examenului pentru obţinerea atestatului de competenţă lingvistică pentru absolvenţii claselor cu studiu intensiv şi bilingv al unei limbi străine şi pentru absolvenţii claselor cu predare în limbile minorităţilor, precum şi a atestatului pentru predarea unei limbi străine la clasele I – IV de către absolvenţii claselor cu profil pedagogic, specializarea învăţători - educatoare
  9. Programe scolare invatamant primar in limba germana 
  10. Planuri cadru pentru invatamantul primar
  11. Curriculum pentru invatamantul prescolar
  12. PROGRAMA PENTRU CONCURSUL NAłIONAL PENTRU OCUPAREA POSTURILOR DIDACTICE DECLARATE VACANTE ÎN ÎNVĂłĂMÂNTUL PREUNIVERSITAR LIMBA SI LITERATURA ROMÂNĂ SI UNIVERSALĂ PENTRU COPII SI METODICA PREDĂRII ACTIVITĂłILOR DE LIMBA ROMÂNĂ EDUCATOARE ÎN GRĂDINIłELE DE COPII CU PREDARE ÎN LIMBILE MINORITĂTILOR
  13. PROGRAMA PENTRU CONCURSUL NATIONAL PENTRU OCUPAREA POSTURILOR DIDACTICE DECLARATE VACANTE ÎN ÎNVĂTĂMÂNTUL PREUNIVERSITAR LIMBA SI LITERATURA ROMÂNĂ SI UNIVERSALĂ PENTRU COPII SI METODICA PREDĂRII LIMBII SI LITERATURII ROMÂNE LA CLASELE CU PREDARE ÎN LIMBILE MINORITĂTILOR INSTITUTORI/ ÎNVĂTĂTORI 2008
  14. PROGRAMA DE LIMBA SI LITERATURA GERMANĂ SI DIDACTICA DISCIPLINEI PENTRU CONCURSUL NATIONAL DE OCUPARE A POSTURILOR SI A CATEDRELOR DIDACTICE VACANTE DIN INVĂTĂMÂNTUL PREUNIVERSITAR- Învătământul în limbile minoritătilor nationale -- EDUCATORI / EDUCATOARE LIMBA GERMANĂ 
  15. PROGRAMA DE LIMBA SI LITERATURA GERMANĂ SI DIDACTICA DISCIPLINEI PENTRU CONCURSUL NAłIONAL DE OCUPARE A POSTURILOR SI A CATEDRELOR DIDACTICE VACANTE DIN ÎNVĂTĂMÂNTUL PREUNIVERSITAR - Învătământul în limbile minorităilor nationale - ÎNVĂTĂTORI / ÎNVĂTATOARE LIMBA GERMANĂ
  16. PROGRAMA PENTRU LIMBA ŞI LITERATURA GERMANĂ MODERNĂ
  17. PROGRAMA PENTRU LIMBA ŞI LITERATURA GERMANĂ MODERNĂ PROGRAMA PENTRU EXAMENUL DE OCUPARE A POSTURILOR DIDACTICE VACANTE DISCIPLINA LIMBA SI LITERATURA GERMANĂ MATERNĂ PROFESORI

prof. Diana Bucuta

Inspector la invatamantul primar



 Noutati

    PROIECT DIDACTINO ID137440- VEZI BUTON STANGA ( sub  butonul Proiecte ISJ)

 1. Proiect Leonardo Da Vinci-Transfer de Inovatie- "Peer to peer tutoring, transfering successful methodology and learning strategy to reduce drop-out". Informatii click aici

2. Proiect Comenius centralizat -  Învatare experientiala si educatie pentru constientizare privind mediul -E.L.E.N.A.- Click aici     

4. www.tram-project.eu
5. Proiect POSDRU/85/1.1/S/58914-MaST NETWORKING, CALITATE I DEZVOLTAREA COMPETENTELOR CHEIE DE MATEMATICA STIINTE SI TEHNOLOGII

SUSTENABILITATE

Pe site-ul proiectului http://www.mastnet.ro se afla platforma MaSTNetworking unde se pot incarca proiecte/lucrari/articole din domeniul MAST.

 In atentia scolilor MaST-TOP, a scolilor cuprinse in caravana MaST:

  • Elaborarea de proiecte anuale incluse in Planul de dezvoltare al scolilor privind imbunatatirea calitatii studiului MaST

  • Dezvoltarea de Curriculum la Decizia Scolii in domeniul de competente MaST

An III 2012-2013

Rezultate finale_Scoli MaST-TOP, editia a III-a 2013. Click aici

Competitia Scoala MaST-TOP editia a III-a- 29-31 MAI 2013. Programare scoli. click aici . Program competitie click aici. 

  • FORMARE MENTORI MAST
 Va anuntam ca inscrierile la curs s-au incheiat. Cursul se va desfasura in perioada 21-31 martie 2013. Pentru informatii legate de desfasurarea cursului va rugam sa luati legatura cu Vergilica Micescu, la adresa de e-mail micescuvergilica@yahoo.com, reprezentant al furnizorului de formare Fundatia GIIF. Pentru ca numarul  inscrierilor a depasit numarul de persoane eligibile in aceasta grupa se va face o selectie a cursantilor. Criteriile de selectie vor fi: 1. Calitatea de membru in echipa care a reprezentat scoala dvs. la competitiile MaST TOP in anii 1 si 2 de proiect si cei care s-au inscris la Scoala MaST pt anul 3 de proiect.2. Ordinea cronologica de inscriere la curs.Persoanele care nu sunt selectate  sunt invitate sa participe la curs si vor primi o adeverinta de participare eliberata de furnizorul de formare Fundatia GIIF. 

SmilePROMOVARE/DISEMINARE

  • În   perioada 18-20 aprilie a.c., se desfăşoară vizita de studiu şi schimbul de experienţă la care participă din partea partenerului ISJ Sibiu  62 de persoane,  reprezentanţii Atelierelor de Inovare şi Creativitate, elevi şi profesori câştigători ai titlului de Şcoală MaST TOP în cadrul Competiţiilor MaST,  ediţiile mai 2011 şi mai 2012 şi ai Echipei Locale de Implementare, din judeţul Sibiu, parteneri în proiectul MaST-Networking dezvoltarea competenţelor cheie în matematică, ştiinţe şi tehnologii, proiect POSDRU cu  ID 58914.Acţiunea este înscrisă în Planul de activităţi al proiectului, component 4, subcomponenta Promovarea şi diseminarea proiectului.Costurile de transport, cazare şi masă pentru participanţi sunt suportate din bugetul proiectului, alocat partenerului ISJ Sibiu.Lista participantilor  

ACTIVITATI

 Graficul facilitarilor etapa I in cadrul competitiei MAST-TOP an scolar 2012-2013. Click aici

       Unitatile de invatmant inscrise in competitia MAST-TOP_an scolar 2012_2013. Click aici

LaughingIn atentia unitatilor de invatamant care doresc sa se inscrie in competitia MAST_TOP_an III!! . Solicitarea de inscriere a scolii in competitie se va face  pe adresa de mail anca_nastase63@yahoo.com.

In atentia cadrelor didactice cu specializarile MaST ( matematica, fizica, chimie, biologie, TIC, Educatie tehnologica, tehnologii). In perioada 19-31 octombrie 2012, la Casa Corpului Didactic SIBIU se desfasoara programul de formare continua (acreditat), pentru care sunt disponibile 60 locuri. Invitam cadrele dicatice interesate sa se inscrie la adresa click aici, pana in data de 10 octombrie 2012 . Se ataseaza prezentarea programului cursului.

6. PROIECT LEONARDO da VINCI_TRANSFER DE INOVATIE,  EMPOWER.ment- Model in Transfer.Click aici

LaughingPROMOVARE /DISEMINARE PROIECT EMPOWER.ment.

prof. dr.Maria Turean

Inspector la invatamantul prescolar

  1.  Festivalul DO-RE-MI pentru gradinite. Informatii si documente de inscriere click aici
  2.  Scrisoarea metodica pentru anul scolar 2014-2015 
  3.  Setul de instrumente pentru stimularea, monitorizarea si aprecierea pregatirii pentru scoala a copilului prescolar
  4. Şcoala  Gimnazială „I.L. Caragiale” Sibiu este coordonatoarea proiectului pilot  „Promovarea fotbalului în grădiniţe – un ambasador al sportului, al fair play-ului şi al dezvoltării sănătoase”, proiect care va avea loc sâmbătă  27 septembrie 2014, începând cu orele 10,  la Sala Transilvania din Sibiu.Proiectul  este  destinat copiilor cu vârste cuprinse între 4 – 6 ani,  băieţi şi fete, din mediul rural şi urban. La  această  acţiune sunt aşteptaţi copii înscrişi în grădiniţele din judeţul Sibiu, părinţii  acestora, cadre  didactice, personalităţi  locale, potenţiali  susţinători ai fotbalului, având ca invitat de onoare pe doamna Gabriela Szabo - Ministrul Tineretului  şi Sportului. Persoana de contact : Director:  prof. Mara Darius Mobil: 0743.585268

  5. Va rugam sa diseminati informatia privind evenimentul Noaptea cercetatorilor, tuturor parintilor/ educatoarelor/ persoanelor interesate, eveniment care va avea loc in data de 26 septembrie 2014, intre orele 16-23 la Sala Transilvania, din Municipiul Sibiu
  6. Proiect national. Condeie Fermecate 2014
  7. Concurs de design pentru copii - Festivalul Gradinilor - CCIA
  8. Precizari inscrieri gradinite pentru anul scoalr 2014-2015
  9. Scrisoare metodica invatamant prescolar 2013
  10. In atentia directorilor unitatilor de invatamant prescolar/unitatilor care au in componenta nivel prescolar va comunicam informatii referitoare la inscrierea copiilor in gradinite[detalii aici]
  11. In atentia unitatilor de invatamant preprimar: Festivalul gradinitelor. Informatii, click aici
  12. Traditii si obiceiuri de Pasti
  13. Simpozion international - "Iarna de vis"
  14. Fisele de evaluare pentru prescolari
  15. Scrisoare metodica invatamant prescolar an scolar 2012-2013
  16. In atentia directorilor unitatilor de invatamant prescolar si a directorilor unitatilor de invatamant care au in componenta si gradinite
  17. In atentia directorilor  si responsabililor comisiilor metodice din scoli. Va rugam sa puneti in aplicare prevederile Notei MECTS nr 59001/21.09.2012 privind evaluarile initiale
  18. Concurs National de creatie plastica "Pentru tine copile" [detalii aici]
  19. SIMPOZION INTERNATIONAL „Cartea – instrument de educatie, cultura, divertisment”-Ediţia I [detalii aici]
  20. Precizari privind inscrierile in gradinite pentru anul scolar 2011-2012 (detalii aici)
  21. Activitati Gradinita Copsa Mica(click aici)
  22. Consfatuiri reforma ed.timpurii
  23. Consfatuiri 2009 incluziune
  24. CONSFATUIRI 2009, formare
  25. DESPRE PROIECTAREA ANUALA
  26. PROGRAME SI PROIECTE EDUCATIONALE
  27. PROGRAMA pentru TITULARIZARE EDUCATOARE

  28.  Programa noua pentru definitivat
  29.  Programa noua pentru gradul II
  30.  Pedagogie - Definitivat - Specializarea Educatoare
  31.  Pedagogie - Gradul II - Specializarea Educatoare


Curs de formare- Administratori de retea PDF Imprimare E-mail
Scris de M Dragomir   
vineri, 16 iulie 2010

În acest sens vor fi organizate cursuri de formare adresate personalului didactic si dicatic auxiliar din unităţile de
învăţământ cu personalitate juridică. Cursul se va desfăşura în cadrul a 80 de ore de formare, iar participanţii la
curs care vor promova evaluarea finală, vor primi un Certificat oficial de competenţe profesionale de
administratori de reţea, certificat cu acreditarea naţională din partea C.N.F.P.A. (Consiliul Naţional de Formare
Profesionala a Adulţilor).
În consecinţă, fiecare unitate de învătământ cu personalitate juridică poate desemna una sau mai multe persoane,
cel puţin cu competenţe IT de nivel mediu, care să participe la acest curs de formare, neexistând nicio obligaţie
financiară din partea unităţilor şcolare sau a cursanţilor.
Dintre cadrele diactice care s-au inscris s-au format primele 2 grupe, pentru care cursul s-a desfasurat in perioada
2 august 2010 - 3 septembrie 2010, la Casa Corpului Didactic Sibiu, laboraotrul de informatica dupa urmatorul program:

Grupa 2 intre orele 9-13 de Luni, Marti, Miercuri, Joi si Vineri Formator: Mircea Dragomir

Nr.crt. Unitatea Scolara Localitatea Numele  Prenumele Funcţia Specialitatea
1 ŞCOALA CU CLS I-VIII PORUMBACU DE JOS PORUMBACU DE JOS GLIGOR SIMONA Director PSIHOLOGIE
2 ŞCOALA CU CLS I-VIII NR.20 SIBIU SIBIU GRECU ADINA Director FIZICA
3 GRADINITA 17 SIBIU SIBIU LAZAR SILVIA Director EDUCATOARE
4 ŞCOALA CU CLS I-VIII NOCRICH NOCRICH NICOARĂ IONELA LUIZA Director / director adjunct INSTITUTOR
5 CENTRUL ŞCOLAR PENTRU EDUCAŢIE INCLUZIVĂ NR.1 SIBIU SIBIU OPRIŞ VERONICA LAURA Director adjunct PSIHOPEDAGOGIE SPECIALĂ
6 Scoala cu clasele I-VIII Sura Mare SIBIU LUNGOCI ADRIAN DUMITRU PROFESOR ISTORIE-GEOGRAFIE
7 Scoala cu cls I-VIII Bruiu Bruiu CERNEA MIRCEA DIRECTOR EDUCATIE FIZICA
8 Şcoala cu clasele I-VIII "Ion Pop Reteganul" Orlat ORLAT SPATARU NICOLETA PROFESOR LIMBA ROMANA
9 COLEGIUL AGRICOL "D. P. BARCIANU" SIBIU SIBIU TICIU-IANC DIANA Director adjunct INFORMATICA
 10 SCOALA CU CLASELE I-VIII "SAVA POPOVICI BARCIANU" RAŞINARI RASIANRI OLTEANU CARMEN DIRECTOR MATEMATICA
 11 ŞCOALA CU CLS I-VIII CRISTIAN CRISTIAN SACARELIS DANIELA Director INFORMATICA
 12 Liceul de Arta Sibiu SIBIU CHIRILA DIANA NICOLETA
 PROFESOR INFORMATICA
 13 Scoala cu cls I-VIII Jina JINA PORUMB TEODOR PROFESOR INVATAMANT PRESCOLAR
 14Scoala cu cls I-VIII "M Viteazu" Selimbar/structura Vestem SELIMBAR CIMPEAN SIMONA INVATATOARE INVATATOARE
 15 SCOALA CU CLS I-VIII AVRIG AVRIG BANCIU DANIELA PROFESOR MATEMATICA
 16 ŞCOALA CU CLS I-VIII MARPOD MARPOD PREPELIŢĂ MIOARA DIRECTOR MATEMATICA
 17 Scoala cu cls I-VIII Nr 21 Sibiu SIBIU Coţofană 
 DANIELA PROFESOR EDUCATIE TEHNOLOGICA
 18 SCOALA CU CLS I-VIII ROSIA ROSIA Boriga
 Nicolae Dorin PROFESOR EDUCATIE TEHNOLOGICA

Grupa 1 intre orele 15-19 de Luni, Marti, Miercuri, Joi si Vineri; Formator: Mircea Catalisan

Nr.crt. Unitatea Scolara Localitatea Numele  Prenumele Funcţia Specialitatea
1 GRUP SCOLAR CONSTRUCTII SI ARHITECTURA "CAROL I" SIBIU SIBIU ACHIM ALECXANDRU Informatician Informatică
2 COLEGIUL NAŢIONAL "SAMUEL VON BRUKENTHAL" SIBIU SIBIU ANI FLORIN IOAN Informatician Informatică
3 LICEUL TEORETIC "CONSTANTIN NOICA" SIBIU SIBIU BOBEANU MARIUS Informatician Informatică
4 COLEGIUL AGRICOL "D.P.BARCIANU" SIBIU SIBIU CĂLIN VICTOR Profesor Informatică
5 COLEGIUL TEHNIC TEXTIL SIBIU SIBIU CIRCO EUGEN IOAN Informatician Informatica
6 COLEGIUL NAŢIONAL "GHEORGHE LAZĂR" SIBIU SIBIU COJOCARU GABRIEL IOAN Informatician Informatică
7 COLEGIUL TEHNIC "INDEPENDENŢA" SIBIU SIBIU COSMA ADRIAN Profesor Tehnologia Informatiei si a Comunicatiilor
8 LICEUL DE ARTĂ SIBIU SIBIU DOBRAN PAUL Informatician Informatică
9 GRUPUL SCOLAR INDUSTRIAL DE TRANSPORTURI CAI FERATE SIBIU SIBIU DORCA MIRCEA CIPRIAN Informatician Informatică
10 GRUP SCOLAR ENERGETIC SIBIU SIBIU DUMITRESCU ALINA Profesor Informatică
11 COLEGIUL ECONOMIC "G. BARITIU" SIBIU SIBIU HILA LIVIU CALIN Informatician Informatică
12 LICEUL TEORETIC "GH. LAZĂR" SIBIU SIBIU LUCA MARCEL Profesor Informatica
13 GRUP ŞCOLAR ECONOMIC "IOAN LUPAŞ" SĂLIŞTE SĂLIŞTE MIHU NICOLAE CIPRIAN Informatician Informatică
14 CASA CORPULUI DIDACTIC SIBIU SIBIU NICA ELENA Informatician Informatică
15 COLEGIUL NAŢIONAL PEDAGOGIC "ANDREI ŞAGUNA" SIBIU SIBIU PĂLTINEANU MIHAELA Profesor Tehnologia Informatiei si a Comunicatiilor
16 LICEUL TEORETIC "ONISIFOR GHIBU" SIBIU SIBIU PAPUC DORIN Informatician Informatică
17 GRUP ŞCOLAR INDUSTRIAL CONSTRUCŢII MAŞINI SIBIU SIBIU SIBIŞAN ANA MĂDĂLINA Profesor Informatică
18 COLEGIUL NAŢIONAL PEDAGOGIC "ANDREI ŞAGUNA" SIBIU SIBIU SUCIU IOAN FLORIN Informatician Informatică
19 LICEUL DE ARTĂ SIBIU SIBIU SZABO ANDREI Profesor Arte Vizuale - Procesare Computerizata a Imaginii
20 COLEGIUL NAŢIONAL "OCTAVIAN GOGA" SIBIU SIBIU TIPURIŢĂ ANDREI RĂZVAN Informatician Informatică
21 GRUP SCOLAR "AVRAM IANCU" SIBIU SIBIU TRIPON MONICA Profesor Tehnologia Informatiei si a Comunicatiilor
22 COLEGIUL TEHNIC TEXTIL SIBIU SIBIU TATU CAMELIA Profesor Informatică

 

 

 

 

Ultima actualizare ( luni, 21 februarie 2011 )
 
< Precedent   Urmator >
Acasa Noutati Reteaua Scolara Pagina inspectorului Legislatie Link-uri utile Inv. particular Forum Proiecte ISJ Compartimente